Ozdoby świąteczne, którymi dekorujemy nasze domy podczas świąt Bożego Narodzenia, tworzą niesamowity nastrój, oraz atmosferę. Nawiązując do Wigilii, dominującym kolorem jest rubinowa czerwień. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jakie znaczenie mają niektóre ozdoby świąteczne. Czas świąt to dla większości osób wyjątkowy i magiczny okres, który pozwala na tworzenie wyjątkowych i artystycznych dekoracji. Każdy z nas chciałby, aby jego wnętrze było najpiękniejsze, wyróżniało się klasą, oraz oryginalnością. Wśród najpopularniejszych ozdób świątecznych możemy wyróżnić: świeczniki, bombki, gwiazdy betlejemskie, jemiołę, stroiki świąteczne, oraz przeróżne figurki, które przedstawiają postacie wigilijne.
Znaczenie ozdób świątecznych
Do najpopularniejszych ozdób świątecznych znajdujących się w domu, zaliczamy drzewko świąteczne, które zdecydowanie stanowi najważniejszy symbol Bożego Narodzenia. Iglaste drzewko od zawsze jest symbolem życia i odrodzenia. Wracając do przeszłości, oraz nawiązując do czasów pogan, dekoracje w postaci jabłka i orzechów uznawane były za pokarm dla osób zmarłych, a w szczególności jabłko, które było symbolem płodności, miłości, oraz odganiało choroby. Orzechy nawiązywały do dobrego i przyjemnego życia erotycznego, owijane w tak zwane sreberka i umieszczane na drzewku świątecznym, symbolizowały poprawę dobrobytu. W dawnych czasach, używane były woskowe świece, które na dzień dzisiejszy zostały zastąpione elektrycznymi żarówkami. Od dawnych lat, zgodnie z przypowieściami, lampki choinkowe symbolizowały przyjście Jezusa na świat. Gwiazda umiejscowiona na szczycie świątecznego drzewka, zgodnie z tradycją, symbolizuje Gwiazdę Betlejemską, za którą podążali mędrcy, podczas narodzin Chrystusa. Ozdoby świąteczne w kształcie aniołków, symbolizowały ochronę i bezpieczeństwo wszystkich domowników i gości danego domu.
Ubieranie choinki
W dawnych czasach w dzień Wigilii, gospodarz własnymi rękoma od rana przygotowywał drzewko, aby dzieci lub reszta domowników, miała okazję zdobić bożonarodzeniową choinkę ozdobami świątecznymi. Warto wspomnieć, że ta tradycja, była przekazywana z pokolenia na pokolenie.